جزئیات فرآیند بوت لینوکس برای مصاحبه ها و امتحانات لینوکس

لینوکس , , , , , , ,


این یک بررسی سطح بالا از فرآیند بوت لینوکس با جزئیات و گام به گام کوتاه است که به شما کمک می کند فرآیند بوت لینوکس را برای همیشه به خاطر بسپارید.

فرآیند بوت لینوکس در جزئیات - Enlinux
فرآیند بوت لینوکس در جزئیات – Enlinux

فرآیند بوت لینوکس

بیایید آن را از BIOS شروع کنیم و آنها را با Systemd که اهداف سیستم یا Runlevels را در لینوکس تعیین می کند، تمام کنیم. این فقط یک توضیح کوتاه و آموزنده است، برای جزئیات عمیق فرآیند بوت لینوکس، به ادامه مطلب بروید ویکی.

1. BIOS: BIOS، سیستم اصلی ورودی/خروجی، POST یا خودآزمایی روشن را انجام می دهد تا چرخه برق سیستم را انجام دهد، اجزای سخت افزاری سیستم را شناسایی و مقداردهی اولیه کند.

2. MBR : رکورد بوت MBR یا اصلی در بخش اول دیسک قابل بوت، معمولا /dev/hda یا /dev/sda قرار دارد. اندازه آن کمتر از 512 بایت است و دارای سه جزء است. اطلاعات بوت لودر اولیه در 446 بایت اول، اطلاعات جدول پارتیشن در 64 بایت بعدی و بررسی اعتبارسنجی MBR در 2 بایت آخر.

این بخش اول هر دیسک بوت جدول است و بوت لودر GRUB2 را در حافظه بارگذاری می کند.

3. GRUB2: GRUB شروع به جستجوی vmlinuz می کند که تصویر فشرده شده هسته لینوکس است و در حافظه بارگیری می شود و سپس محتوای تصویر initramfs را استخراج می کند.

4. هسته: هسته سیستم فایل ریشه را همانطور که در “root=” در grub.conf مشخص شده است سوار می کند و سپس برنامه /sbin/init را اجرا می کند.

5. SYSTEMD: Systemd (init قدیمی) هدف سیستم را تعیین می کند و هدف تعریف شده سیستم را نشان می دهد.

6. در سطح اجرا: سطح اجرا یکی از حالت هایی است که سرور اختصاصی مبتنی بر یونیکس یا سیستم عامل سرور VPS روی آن اجرا می شود. هر سطح اجرا دارای تعداد معینی سرویس متوقف یا شروع شده است که به کاربر کنترل رفتار ماشین را می دهد. به طور معمول، هفت سطح اجرا وجود دارد که از صفر تا شش شماره گذاری شده اند. بسته به تنظیمات سطح اجرای پیش فرض شما، سیستم برنامه ها را از یکی از موارد زیر اجرا می کند

اجرای سطح حالت عمل
0 مکث سیستم را خاموش می کند
1 حالت تک کاربره رابط‌های شبکه را پیکربندی نمی‌کند، دیمون‌ها را راه‌اندازی نمی‌کند، یا اجازه ورود غیر ریشه‌ای را نمی‌دهد
2 حالت چند کاربره رابط های شبکه را پیکربندی نمی کند یا دیمون ها را راه اندازی نمی کند.
3 حالت چند کاربره با شبکه سیستم را به طور معمول راه اندازی می کند.
4 تعریف نشده استفاده نشده/قابل تعریف توسط کاربر
5 X11 به عنوان runlevel 3 + display manager (X)
6 راه اندازی مجدد سیستم را دوباره راه اندازی می کند
فرآیند بوت لینوکس با جزئیات

با مثال هایی درباره خط فرمان لینوکس بیشتر بدانید.

یک سطح اجرا وضعیت دستگاه را پس از راه‌اندازی مشخص می‌کند. سطوح اجرا متفاوت معمولاً (نه لزوماً به ترتیب خاصی) به حالت تک کاربره، حالت چند کاربره بدون شروع سرویس های شبکه، حالت چند کاربره با شروع سرویس های شبکه، خاموش شدن سیستم، و وضعیت های سیستم راه اندازی مجدد سیستم اختصاص داده می شوند. تنظیم دقیق این پیکربندی ها بین سیستم عامل ها و توزیع های لینوکس متفاوت است.


به این مطلب امتیاز دهید