راهنمای مفید برای تشخیص و حل خطای 401

آموزش, آموزش ها, آموزشی


هنگام تلاش برای رفتن به یک وب سایت، ممکن است با یک صفحه خطا مواجه شوید. این می تواند باشد خطای 401 یکی از آزاردهنده ترین کدهای پاسخ HTTP. این یکی از معمولی ترین کدهای وضعیت 4xx هنگام تلاش برای رسیدن به یک URL خاص است.

قطع کردن پروژه یا تحقیق آنلاین خود برای حل این مسائل می تواند بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین، ما یک راهنمای مفید برای کمک به شما در تشخیص و حل آن ایجاد کرده ایم خطای 401 در سریع ترین زمان ممکن

چه بیشتر، خطای 401 صفحه نکات تشخیص و حل پیش فرض را ارائه نمی دهد.

بنابراین، این راهنما به 4 روش مختلف و موثر برای حل خطای 401 می پردازد. به شما توصیه می کنیم که نگاه جامع تری به این خطا داشته باشید. با درک معنای اصلی آن، بهتر می توانید برای حل مشکل آماده شوید.

خطای 401 چیست؟

به زبان ساده، خطای 401 از دسترسی شما به یک سایت یا صفحه وب خاص جلوگیری می کند. اگر یک برنامه نویس یا توسعه دهنده با تجربه هستید، در اینجا یک تعریف فنی برای شما آورده شده است:

خطای غیرمجاز 401 (خطای غیرمجاز) نشان می دهد که درخواست سرور تأیید یا تأیید نشده است

اجازه دهید شما را با روند مشاهده خطای 401 آشنا کنیم. وقتی URL را در مرورگر خود وارد می کنید، صرف نظر از اینکه از کدام یک (مانند کروم، فایرفاکس یا اپرا) استفاده می کنید، درخواستی را به سرور ارسال می کند.

سرور، یعنی پلتفرم میزبانی URL که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، باید درخواست را تأیید کند تا به شما اجازه دسترسی به سایت را بدهد. با این حال، زمانی که سرور درخواست شما را تأیید نمی کند، شما آن را دریافت می کنید خطای 401 صفحه

برای تأیید درخواست خود به سرور به صورت دستی، باید با استفاده از اعتبار لازم وارد آن شوید. در خطای 401 صفحه می تواند در هر دو سمت مشتری و سرور ظاهر شود.

دلایلی که صفحه خطای 401 دریافت می کنید

 • قرار دادن آدرس اشتباه (تایپ آدرس اشتباه / آدرس سایت در مرورگر)
 • کوکی ها و حافظه پنهان مرورگر منسوخ شده یا حداکثر شده است
 • اعتبار نامعتبر مانند رمز عبور و نام کاربری

را دریافت خواهید کرد خطای 401 صفحه زمانی که در برخی موارد سعی در بازدید از سایت ها یا صفحات وب محدود شده دارید. همچنین هنگام تلاش برای دسترسی به منابع محدود شده در یک سایت، همان صفحه خطا را نشان می دهد.

به علاوه، دیدن آن معمول است خطای 401 اگر سعی می کنید به صفحه وب دسترسی پیدا کنید که ابتدا باید با استفاده از اعتبارنامه های معتبر وارد سیستم شوید.

هنگام وارد کردن اطلاعات کاربری اشتباه یا وارد نکردن آنها برای دسترسی به یک صفحه وب محافظت شده با رمز عبور، این خطا را دریافت خواهید کرد. پیام اصلی در خطای 401 صفحه “دسترسی غیرمجاز” است، که بیان می کند که شما در تلاش برای دسترسی به یک صفحه وب یا منبع محدود بدون ارائه جزئیات ورود معتبر هستید.

این خطا عمدتاً به دلیل چندین واقعیت در سمت مشتری رخ می دهد. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است URL را اشتباه تایپ کند یا با عجله آدرس اشتباه را وارد کند.

این بدان معنا نیست که همان خطا در سمت سرور رخ نمی دهد. سرور ممکن است دسترسی شما را مسدود کرده و آن را نشان دهد خطای 401 صفحه این عمدتا زمانی اتفاق می افتد که فرآیند احراز هویت در سایت مربوطه (سرور میزبان) خراب شود.

از سوی دیگر، سرور می تواند دسترسی کاربران عمومی یا خاص به منابع مختلف آنلاین را مسدود کند. به طور خلاصه، این خطا به جای اینکه شما را به سایت واقعی برساند، یک صفحه اعلان/پیام را به شما نشان می دهد.

چند تغییر از خطای 401

این فقط یک بی مزه و ساده نیست خطای 401 این روزها. به لطف تغییرات، می توانید طیف وسیعی از انواع مختلف خطاها را دریافت کنید. پیام خطای خطای 401 ممکن است به صورت زیر باشد:

 • مجوز 401 مورد نیاز است
 • دسترسی ممنوع شد
 • 401 خطای غیرمجاز
 • خطای HTTTP 401

در مورد پیام های خطای مختلف صحبت می کنیم، بیایید نگاهی به چندین گونه از خطاهای 401 بیندازیم که مشتریان معمولاً با آن مواجه می شوند:

 • 401.504: نام میزبانی که استفاده می کنید در لیست رد سرور است.
 • 401.503: این خطا زمانی رخ می دهد که آدرس IP شما در لیست انکار سرور باشد.
 • 401.502: در این حالت، خطا به دلیل ارسال درخواست های دسترسی بی شماری به همان وب سرور توسط همان کلاینت رخ می دهد. مشتری به محدودیت نرخ برای ارسال درخواست (پویا محدودیت IP همزمان) می رسد.
 • 401.501: زمانی اتفاق می‌افتد که شما (یعنی کلاینت) درخواست‌های دسترسی متعددی را ارسال کنید که حداکثر محدودیت درخواست را داشته باشد.
 • 401.3: تلاش برای ورود ناموفق در نتیجه لیست کنترل دسترسی (ACL)
 • 401.2: تلاش برای ورود ناموفق در نتیجه پیکربندی سرور
 • 401.1: تلاش برای ورود ناموفق

آیا خطای 401 و خطای 403 مشابه هستند؟

اگرچه هر دو خطا یکسان به نظر می رسند، اما بسیار متفاوت هستند. در خطای 401 کد زمانی را نشان می دهد که یک کلاینت (یعنی شما) به منابع آنلاین یا یک صفحه وب دسترسی پیدا نمی کند. زمانی اتفاق می‌افتد که سرور درخواست مرورگر شما برای دسترسی به منابع را رد کرده و تأیید نمی‌کند.

به خاطر داشته باشید که سرور به دو دلیل درخواست را رد می کند:

 1. مشتری جزئیات ورود / اعتبارنامه را ارائه نکرده است
 2. مشتری جزئیات / اعتبارنامه اشتباهی برای ورود به سیستم ارائه کرده است

خطای 403 یا “خطای ممنوع” به این معنی است که سرور دسترسی به بخش کوچکی از منابع درخواستی را رد می کند. هنگامی که با این خطا مواجه می شوید، به بخش خاصی از منابع درخواستی یک سایت دسترسی پیدا می کنید.

هر دو خطا دلایل مختلفی دارند. در خطای 401 به دلیل اعتبار نامعتبر (شکست ورود به سیستم) رخ می دهد. خطای 403 (در سمت مشتری) به دلیل دسترسی ناکافی به بخش هایی از وب سایت است.

به عنوان مثال، زمانی که فقط یک “” داشته باشید، خطای 403 را دریافت خواهید کرد.نقش بازدید کنندهدر یک سایت وردپرسی و سعی کنید به منابع فقط اعضا دسترسی داشته باشید.

یکی دیگر از دلایل خطای ممنوعه 403، geo-blocking است. این پاسخ وضعیت خطا همچنین زمانی رخ می دهد که مشتریان سعی می کنند به سایت ها یا منابع مربوط به مناطق یا کشورهای خاص دسترسی پیدا کنند.

تغییرات خطای 403 عبارتند از:

 • ممنوع: شما اجازه دسترسی ندارید [specific directory] در این سرور
 • دسترسی ممنوع شد: شما اجازه دسترسی ندارید
 • 403 ممنوع

چرا خطای 401 را دریافت می کنید؟

چرا به گرفتن آن ادامه می دهید خطای 401 برای سایتی که قبلاً بازدید می کردید؟ در واقع، این مشکل می تواند به غیر از دسترسی محدود یا اعتبار نامناسب رخ دهد.

چند احتمال برای دریافت خطای 401 عبارتند از:

 • کوکی ها و حافظه پنهان مرورگر قدیمی
 • تم ها، ماژول ها و افزونه های اضافی
 • پلاگین ها و تم های ناسازگار
 • آدرس سایت قدیمی
 • URL نادرست درج شده است

4 روش مختلف برای حل خطای 401

قبل از امتحان یکی از روش های عیب یابی زیر، صفحه را بازخوانی کنید. “آخرین بارگذاری مجدد” اغلب می تواند مشکل را حل کند تا در زمان شما صرفه جویی کند. اگر کار نکرد، در اینجا نکاتی وجود دارد که نیاز دارید!

1. کوکی‌های مرورگر و داده‌های کش را پاک کنید

ممکن است قبلاً بدانید که کوکی‌های مرورگر و داده‌های حافظه پنهان تجربه کاربر را در چندین وب‌سایت بهبود می‌بخشند. هدف اصلی این است که به سایت های مربوطه اطلاع دهید که کاربر/بازدیدکننده مکرر بازگشته است.

از این رو، کوکی ها و داده های حافظه پنهان شخصی سازی صفحه وب و سرعت بارگذاری را بهبود می بخشد.

با این حال، کوکی‌های مرورگر و داده‌های حافظه پنهان می‌توانند دلایل پشت خطای 401 باشند. هر دو فضای دیجیتال در حافظه داخلی دستگاه شما را اشغال می کنند. حافظه پنهان “دارایی های ثابت” یک وب سایت را ذخیره می کند. این داده ها در طول بازدیدهای مکرر از همان سایت تغییر نمی کنند.

به طور خلاصه، حافظه پنهان به مرورگر شما کمک می‌کند تا عناصر و مؤلفه‌های مختلف سایت زنده‌ای را که می‌خواهید از قبل بازدید کنید، از قبل بارگذاری کند. این امر زمان بارگیری صفحه را تا حدی کاهش می دهد – به همین ترتیب، کوکی ها اطلاعات خاص دستگاه و مرورگر را در دستگاه شما ذخیره می کنند.

یک مثال عالی از کوکی ها در دستگاه شما، ورود به سیستم در یک سایت خاص است. به عنوان مثال، می تواند یک پلت فرم رسانه اجتماعی محبوبی باشد که شما از آن استفاده می کنید. کوکی‌ها و داده‌های احراز هویت کاربر، شما را وارد سیستم می‌کنند.

با این حال، کوکی ها یا حافظه پنهان مرورگر شما ممکن است قربانی یک ویروس شده باشند. هر دو می توانند خراب شوند و با تداخل در احراز هویت سرور از دسترسی شما به یک سایت جلوگیری کنند. علاوه بر این، کوکی‌ها و حافظه پنهان ممکن است قدیمی شوند.

در این صورت، باید آنها را به صورت دستی رفرش کنید و مقداری فضای مرورگر را از حافظه داخلی دستگاه خود پاک کنید. مراحل انجام این کار به مرورگری که استفاده می کنید بستگی دارد.

پاک کردن داده‌های کوکی و حافظه پنهان Google Chrome

 1. با کلیک بر روی نماد سه نقطه در گوشه سمت راست بالای Google Chrome به تنظیمات مرورگر خود بروید
 2. با کلیک بر روی نماد سه نقطه، یک کادر گفتگوی طولانی باز می شود
 3. می توانید روی Setting -> Privacy and Security -> Clear Browsing Data کلیک کنید
 4. قبل از کلیک بر روی دکمه “پاک کردن” برای حذف کوکی ها و داده های کش قدیمی، محدوده زمانی را تغییر دهید
 5. بر روی “Time” کلیک کنید و “All time” را انتخاب کنید تا همه کوکی ها و حافظه پنهان از مرورگر خود (یعنی Google Chrome) حذف شوند.

2. URL درج شده را دوبار بررسی کنید

وقتی می گوییم کاربران در بیشتر مواقع URL صحیح را وارد نمی کنند به ما اعتماد کنید. بله، امکان مواجهه با آن وجود دارد خطای 401 اگر آدرس سایت اشتباهی را در مرورگر خود وارد کنید.

این درخواست دسترسی را به آدرس اشتباهی ارسال می کند (که ممکن است محتوای درخواست شده نادرست را میزبانی نکند)، که منجر به خطای 401 می شود.

باید بررسی کنید و مطمئن شوید که URL مناسب را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کرده اید. بررسی هر حرف URL، از جمله نمادها، کاراکترها و اعداد خاص می تواند خسته کننده باشد. اما، به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که از URL مناسب برای دسترسی به منابع وب استفاده می کنید.

آیا پیوندی را از سایت یا برنامه دیگری دنبال کردید؟ بررسی کنید که آیا از پیوندهای حاوی اشتباهات املایی استفاده کرده اند یا خیر. گاهی اوقات، لینک های موجود در پلتفرم ها و سایت های دیگر دارای URL های نادرست یا قدیمی هستند.

3. کش DNS را شستشو دهید

سیستم نام دامنه، یا “DNSرکوردها در حافظه داخلی دستگاه شما نیز وجود دارد. درست مانند کوکی‌های مرورگر و حافظه پنهان، سوابق DNS ممکن است قدیمی شوند.

آنها حاوی اطلاعاتی هستند که آدرس IP شما (به عنوان مثال، مشتری) را با URL سرور قابل دسترسی سریعتر مطابقت می دهد.

هدف اصلی پشت رکوردهای DNS به حداقل رساندن زمان لازم برای بارگذاری یک URL خاص در سرور است. با این وجود، سوابق DNS یا کش DNS شبیه کوکی‌های مرورگر و کش هستند.

کش DNS به صورت محلی ذخیره می شود و در سطح سیستم کار می کند.

هنگامی که حافظه پنهان DNS قدیمی می شود و URL های نادرست یا خراب را ارائه می دهد، می تواند خطای 401 را ایجاد کند. برای حل خطای 401 در پاسخ، می توانید کش DNS را شستشو دهید.

این بدان معناست که شما دستگاه خود را مجبور خواهید کرد تا با درخواست و احراز هویت URL های صحیح، یک کش DNS جدید ایجاد کند.

برای شستشوی کش DNS قدیمی در ویندوز:

 1. به دسکتاپ بروید و روی نوار جستجو کلیک کنید
 2. عبارت Command Prompt را جستجو کنید و برنامه را اجرا کنید
 3. دستور “ipconfig /flushdns” را تایپ کنید (به فاصله بین آن توجه کنید ipconfig و /flushdns)
 4. اینتر را بزنید و پیغام “با موفقیت کش DNS Resolver پاک شد” را مشاهده خواهید کرد.

4. چندین ماژول، تم و افزونه را غیرفعال کنید

اگر شما مدیر وب سایتی هستید که نشان می دهد خطای 401 پیام، می توانید چندین ماژول، افزونه و تم را غیرفعال کنید. تشخیص اینکه چرا خطا همچنان با حذف نصب یا غیرفعال کردن آنها در وب سایت شما نشان داده می شود، آسان تر خواهد بود.

صرف نظر از CMS، افزونه ها و افزونه ها کد اضافی را به وب سایت اضافه می کنند. به نوبه خود، این می تواند پیام خطای غیرمجاز 401 را راه اندازی کند.

به عنوان مثال، اگر از CMS وردپرس استفاده می کنید، می توانید موضوع پیش فرض را غیرفعال کرده و به آن تغییر دهید.

برای حل مشکل این مراحل را دنبال کنید خطای 401 پاسخ با غیرفعال کردن پلاگین ها، تم ها و ماژول ها:

 1. با وارد کردن اطلاعات کاربری به داشبورد مدیریت دسترسی پیدا کنید
 2. به Appearance -> Themes بروید
 3. تم “پیش فرض” را کلیک کرده و فعال کنید
 4. سپس، به Plugins -> Installed Plugins بروید
 5. همه پلاگین ها را علامت گذاری کنید و در منوی کشویی روی «غیرفعال کردن» کلیک کنید
 6. در انتها روی گزینه اعمال کلیک کنید تا همه افزونه ها غیرفعال شوند

نتیجه

آ خطای 401 معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که مرورگر شما و سرور نتوانند درخواست‌ها را با هم ارتباط برقرار کنند یا تأیید اعتبار کنند. اگرچه این پیغام خطا بسیار آزاردهنده است، اما رفع آن آسان است.

به طور معمول، استفاده از چهار روش مختلف ذکر شده در بالا، مشکل را حل می کند.

درک خطا از هسته آن به شما کمک می کند آن را به راحتی حل کنید. با این حال، اگر همه چیز شکست خورد، می توانید با پشتیبانی حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل را حل کنید، اگر بیش از حد بی تجربه هستید.


به این مطلب امتیاز دهید