Javascript Disabled!

Please Enable Javascript if you disabled it, or use another browser we preferred Google Chrome.
Please Refresh Page After Enable

Powered By UnCopy Plugin.

وب 1.0 در مقابل وب 2.0 در مقابل وب 3.0


«وب جهانی به صفحات یا سایت هایی اشاره می کند که هر زمان که به صورت آنلاین مرور می کنید با آنها مواجه می شوید. میلیون‌ها سند وب و سایر منابع مفید وب را قادر می‌سازد که از طریق اینترنت از طریق وب سرورها قابل دسترسی باشند. این اسناد و فایل های رسانه ای قابل دانلود نیز از طریق برنامه هایی به نام مرورگر وب قابل دسترسی هستند.

وب جهانی به 3 نسخه مختلف Web 1.0، Web 2.0 و Web 3.0 تقسیم می شود. این راهنما به تفصیل به بررسی هر یک از آنها می پردازد و شباهت ها و تفاوت های آنها را نیز فهرست می کند.

وب 1.0 چیست؟

با شروع اولین نسخه از وب جهانی، ما وب 1.0 را داریم.

وب 1.0 زمانی شروع شد که گروه کوچکی از مردم به این ایده رسیدند که قرار است کل اینترنت را متحول کند. این افراد با نوشتن محتوا شروع کردند و صفحات وب ایجاد کردند تا اطلاعات، حقایق و محتوا را با بقیه کاربران اینترنت به اشتراک بگذارند.

هدف اصلی وب 1.0 کمک به افراد برای یافتن اطلاعات بهتر آسانتر و سریعتر بود. این نسخه «فقط خواندنی» وب است که به کاربرانی که محتوا را از طریق اینترنت جستجو می کنند اختصاص داده شده است.

در اینجا برخی از ویژگی های مهم وب 1.0 آورده شده است:

 • این اولین نسخه از شبکه جهانی وب است.
 • صفحات وب ثابت هستند و از طریق لینک ها با سیستم های مختلف مرتبط می شوند.
 • از آن به عنوان وب فقط خواندنی یاد می شود. این کار با گروه کوچکی از مردم شروع شد که برای گروه بزرگتری از مخاطبان محتوا می نوشتند و به اشتراک می گذاشتند.
 • به دلیل ماهیت ایستا و خواندنی صفحات وب، ارتباط یک طرفه را ارائه می دهد.

وب 1.0 در سال 1991 منتشر شد و در سال 2004 پایان یافت. وب 2.0 جایگزین آن شد.

وب 2.0 چیست؟

وب 2.0 دومین تکرار شبکه جهانی وب بود. زمانی که در اولین کنفرانس Web 2.0 توسط تیم اوریلی و دیل دوگرتی ارائه شد، فوراً به شهرت رسید.

ویژگی که وب 2.0 را از وب 1.0 متمایز می کرد این بود که یک شکل ارتباطی دو طرفه را ارائه می داد، که در آن کاربران نه تنها می توانستند محتوای موجود را بخوانند بلکه با آن تعامل نیز داشتند. وب 2.0 بر این تمرکز دارد که به کاربران نهایی اجازه دهد نه تنها مشارکت کنند بلکه مشارکت کنند.

وب 2.0 همچنین از فناوری های پیشرفته مرور وب مانند چارچوب های جاوا اسکریپت برای بهبود و بهتر شدن آن نسبت به نسخه قبلی خود استفاده می کند.

در اینجا برخی از حقایق قابل توجه در مورد وب 2.0 آورده شده است:

 • وب 1.0 در سال 2004 موفق شد و بیش از یک دهه برای پیاده سازی کامل آن زمان برد.
 • قابل تکرار، قابل استفاده مجدد و تعاملی کاربر به کاربر است.
 • پویا است که به کاربران اجازه می دهد به جای خواندن محتوا با آن ارتباط برقرار کنند.
 • امروزه ابزارهای پیشرفته ای مانند فریمورک های AJAX و جاوا اسکریپت به طور گسترده برای ایجاد وب سایت های Web 2.0 استفاده می شوند.
 • وب 2.0 شامل بسیاری از سایت های اجتماعی است که در آن افراد نظرات، افکار، تجربیات و غیره خود را به اشتراک می گذارند.
 • وب 2.0 به طور گسترده برای شبکه های اجتماعی، پست، وبلاگ نویسی، اشتراک گذاری رسانه و غیره استفاده می شود.

وب 3.0 چیست؟

وب 3.0 مرحله بعدی در تکامل وب جهانی است که در آن تاکید زیادی بر اکوسیستم غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین خواهد بود. یک اکوسیستم غیرمتمرکز تداخل هر مقام مرکزی را از بین می‌برد و در نتیجه راه را به سوی شکلی باز، امن و بدون مجوز هموار می‌کند.

وب 3.0 همچنین از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق برای دستیابی به سیستم‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری استفاده می‌کند که با هوش انسانی کار می‌کنند. همچنین امکان استفاده از فناوری های مبتنی بر بلاک چین مانند ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. این به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین تراکنش انجام دهند.

وب 3.0 هنوز به طور کامل پیاده سازی نشده است و هنوز در مراحل اولیه توسعه است. این به طور مداوم در حال تکامل است و ممکن است حداقل 10 سال، اگر نه بیشتر، برای اجرای کامل آن طول بکشد.
برخی از ویژگی های مهم وب 3.0 به شرح زیر است:

 • وب 3.0 بر خلاف وب 1.0 و 2.0 که برنامه ها و روش های پرداخت عمدتاً متمرکز بودند، تحت تأثیر شخص ثالث یا مرجع مرکزی قرار نخواهد گرفت.
 • وب 3.0 دارای ویژگی های پیشرفته تری است که هوش مصنوعی را تقلید می کند.
 • وب 3.0 سازگار با بلاک چین است و امکان استفاده از ارزهای دیجیتال را برای جایگزینی ارزهای فیات فراهم می کند.
 • وب 3.0 به کاربران این امکان را می دهد که کنترل کاملی بر داده های خود داشته باشند. شرکت ها و شرکت های بدون اجازه کاربران نمی توانند به داده های آنها دسترسی داشته باشند. این همچنین به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را بفروشند و از آن درآمد کسب کنند.

نتیجه

به طور خلاصه، برای مقایسه، می‌توان گفت که Web 1.0 یک وب «فقط خواندنی» بود که در آن کاربران فقط می‌توانستند داده‌ها را به اشتراک بگذارند و نمی‌توانستند با آن تعامل داشته باشند. وب 2.0 تعاملی تر است و وب “اجتماعی مشارکتی” نامیده می شود، جایی که کاربران می توانند محتوا را آپلود کنند و با نظر دادن، برچسب گذاری، دنبال کردن، پاسخ دادن و موارد دیگر با آن ارتباط برقرار کنند. در نهایت، در وب 3.0، کاربران می توانند بخوانند، بنویسند و اجرا کنند. اینترنت به آرامی از یک اکوسیستم متمرکز به سمت یک اکوسیستم بازتر، امن تر و غیرمتمرکز دور می شود. همچنین شاهد ادغام فناوری‌های پیشرفته‌ای خواهیم بود تا زندگی ما مستقل‌تر و دیجیتالی‌تر شود و در عین حال تجربه مرور شخصی‌تر را به ما نوید می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

جهت ارسال نظر اینجا کلیک کنید.