Javascript Disabled!

Please Enable Javascript if you disabled it, or use another browser we preferred Google Chrome.
Please Refresh Page After Enable

Powered By UnCopy Plugin.

وب 3.0 چیست؟


وب 3.0 که با نام وب 3 نیز شناخته می شود، نسل سوم شبکه جهانی وب است. این مفهومی است که آینده اینترنت را دیکته می کند، جایی که تاکید زیادی بر یک اکوسیستم غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین خواهد بود. وب 3 گام بعدی در تکامل اینترنت است که از هوش مصنوعی و فناوری‌های بلاک چین برای پردازش اطلاعات و داده‌ها با هوش نزدیک به انسان استفاده می‌کند و به سمت یک شبکه باز، ایمن، قابل اعتماد و بدون مجوز می‌رود.

تکامل شبکه جهانی وب

شبکه جهانی وب بخشی از اینترنت است که وظیفه اتصال تمامی وب سایت های عمومی و سرویس های کاربردی که کاربران با آن ها در تعامل هستند را بر عهده دارد. مرحله اول که به عنوان Web1.0 شناخته می‌شود، به کاربران خود اجازه می‌داد تا به اطلاعات چندین صفحه دسترسی داشته باشند، بدون اینکه فرصتی برای تعامل یا ویرایش اطلاعات برای آنها فراهم کند و کاملاً فقط خواندنی بود. در سال 1991 شروع شد و در سال 2004 به پایان رسید.

وب 2.0 موفق به وب 1.0 شد و هنوز در حال استفاده است. تاکید زیادی بر محتوایی دارد که توسط کاربران ایجاد می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا تأثیر مستقیمی بر آنچه در یک وب‌سایت نشان داده می‌شود داشته باشند. با اجازه دادن به تعامل کاربر برای شکل دادن به محتوای نمایش داده شده، به اشتراک گذاری اطلاعات را متحول کرد. همه برنامه های رسانه های اجتماعی نمونه های بارز وب 2.0 هستند.

وب 3.0 در مرحله اولیه خود است، جایی که هنوز در حال تکامل و توسعه است. این تعریف به طور مداوم به روز می شود تا نیازهای حال و آینده را برآورده کند. انتقال از وب 1.0 به وب 2.0 حدود یک دهه به طول انجامید، و می توان انتظار داشت که مدت زمان مشابهی برای انتقال از وب 2.0 به وب 3.0 باشد.

وب 3.0 چگونه کار می کند؟

زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) لایه پایه برای هر سه فناوری وب جهانی است. HTML با طراحی، چیدمان و تحویل صفحات وب مرتبط است. ویژگی که Web3.0 را از سایر نسخه ها متمایز می کند نحوه اتصال آن با منابع داده های مختلف است.

اکثر وب سایت ها و برنامه های کاربردی در وب 2.0 به یک پایگاه داده متمرکز برای اجرای عملکرد و ارائه داده ها متکی هستند. تفاوت وب 3.0 این است که بر روی یک بلاک چین غیرمتمرکز برای اجرای برنامه های کاربردی وب تمرکز می کند. در یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز، هیچ مرجع مرکزی وجود نخواهد داشت و همه کاربران به طور جمعی کنترل را در دست خواهند داشت.

همچنین گفته می شود که وب 3.0 ویژگی پرداخت برای کالاها و خدمات از طریق یک روش پرداخت غیرمتمرکز با استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیت کوین و غیره را در خود جای داده است.

بیایید برخی از ویژگی ها و برنامه های کاربردی Web3.0 را که برای اینترنت انقلابی هستند، بررسی کنیم.

ویژگی های مهم وب 3.0

ویژگی های اصلی Web3.0 در زیر ذکر شده است:

 • عدم تمرکز
  برخلاف Web 1.0 و Web 2.0 که برنامه ها و روش های پرداخت تا حد زیادی متمرکز بودند، وب 3.0 مستقل از هر مرجع حاکم مرکزی خواهد بود.
 • بدون مجوز و ایمن
  از آنجایی که وب 3.0 مبتنی بر بلاک چین و غیرمتمرکز خواهد بود، امنیت بیشتری نسبت به نسخه قبلی شبکه جهانی وب ارائه خواهد کرد. برنامه‌ها و سرویس‌ها با رویکردی توزیع‌شده‌تر اجرا می‌شوند و هر مرجع مرکزی را که زودتر کل فرآیند را کنترل می‌کرد، حذف می‌کند. به این ترتیب، نیازی به ارتباط با یکدیگر در حضور شخص ثالث نخواهید داشت. این ویژگی وب 3.0 را کاملاً بدون مجوز می کند.
 • دوستدار بلاک چین
  وب 3.0 به دلیل سازگاری با بلاک چین، امکان استفاده از ارز دیجیتال را فراهم می کند. این امر باعث افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال مختلف و جایگزینی استفاده از ارزهای فیات می شود.
 • خودمختار و خودکار
  وب 3.0 از فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی و غیره استفاده می‌کند. با این فناوری‌ها، کل وب 3.0 مستقل خواهد بود و رایانه‌ها قادر خواهند بود اطلاعات و داده‌ها را با بالاترین سطوح درک کنند. از هوش مصنوعی
 • مالکیت داده ها
  در دنیای امروز، داده هایی که هر ثانیه توسط ما تولید می شود توسط شرکت ها و شرکت های بزرگ استفاده می شود. با وب 3.0، مالکیت داده در کنترل کاربر خواهد بود و به آنها امکان می دهد داده های خود را انتخاب کرده و به شرکت ها بفروشند و از آن درآمد کسب کنند. این ویژگی Web 3.0 آن را در بین کاربران امن تر و قابل اعتماد تر می کند.

برنامه های کاربردی وب 3.0

Web3.0 به دلیل پیاده سازی فناوری بلاک چین، برنامه ها و خدمات متعددی دارد. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • ارز دیجیتال
  پایه وب 3.0 بر اساس مفهوم بلاک چین ساخته شده است. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مبتنی بر بلاک چین هستند و اکنون یک روش پرداخت جدید را تشکیل می دهند. برخی از مزایای دیگر ارزهای دیجیتال شامل تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر، ماهیت غیرمتمرکز، رمزگذاری قوی‌تر و غیره است.
 • dApps
  DApps مخفف “برنامه های غیرمتمرکز” است. اینها شبیه برنامه های نرم افزاری هستند که در شبکه های غیرمتمرکز به جای شبکه های متمرکز اجرا می شوند. این برنامه ها هرگز تحت اختیار شخص ثالث نیستند و هر تراکنش کاملاً تأیید شده و ایمن است.
 • NFT ها
  NFT مخفف Non-Fungible Token است. این به محصولات دیجیتال اجازه می دهد تا هویت خود را به شکل توکن هایی دریافت کنند که می توانند در بلاک چین با یک هش رمزنگاری منحصر به فرد ذخیره شوند. این به محصولات مجازی مانند هنر، اقلام و غیره ارزش می دهد.
 • هوش مصنوعی
  وب 3.0 از فناوری های نسل بعدی مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی برای دستیابی به هوش نزدیک به انسان استفاده می کند. این ویژگی Web 3.0 می تواند برای چندین کار مانند توصیه های تبلیغاتی، توصیه های فیلم و دستیاران ربات شبیه انسان استفاده شود.
 • پیام رسانی
  پیام رسانی برای ما در زندگی روزمره به یک الزام مطلق تبدیل شده است. بسیاری از ارتباطات از طریق پیام / پیامک انجام می شود. در حال حاضر، پیام‌های شما امن نیستند و می‌توانند توسط دفاتر دولتی، هکرها و شرکت‌های سرقت اطلاعات ردیابی شوند. این را می توان با استفاده از وب 3.0 به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن متوقف کرد و از آن اجتناب کرد. E-Chat، Obsidian، و YSign چند نمونه هستند که نشان می‌دهند اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در آینده چگونه خواهند بود.

نتیجه

کافی است بگوییم که وب 3.0 اجتناب ناپذیر است و اینجا باقی می ماند. با وب 3.0، اینترنت و خدمات وب آنلاین شخصی تر و قابل تنظیم تر خواهند شد. ماهیت غیرمتمرکز Web 3.0 همچنین به ما این امکان را می دهد که راه را برای یک وب منصفانه تر و مستقل تر هموار کنیم که افراد عادی را قادر می سازد تا کنترل داده ها و تراکنش ها را بدون دخالت یا نفوذ هیچ شخص ثالثی حفظ کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

جهت ارسال نظر اینجا کلیک کنید.